"B and N" Norbert Cieśliński    40-600 Katowice   Kościuszki 227

Agaty

Nasze agaty pochodzą z południowej Brazylii (stan: Rio Grande do Sul). Są pocięte w obustronnie polerowane plastry grubości 2 - 5 mm (średnica wzrasta wraz z wielkością agatu).

W stałej sprzedaży posiadamy płytki agatowe tzw "0", których dłuższa średnica wynosi od 5 do 7 cm i tzw. "1" osiągające w dłuższym przekroju 7 - 8 cm. Większe plastry są najczęściej okrągłe o średnicach do 13 - 14 cm. Sprowadzamy agaty: czerwone, różowe, zielone, niebieskie i tzw. "naturalne": miodowe, brązowe, szare lub czarno- białe.

Oferujemy również plastry agatów grubości ok. 20 mm wielkości 7 - 10 cm w wyżej wymienionych kolorach.

Agaty stanowią piękne okazy kolekcjonerskie. Są również doskonałym półproduktem do wyrobu witraży i galanterii.

Agaty są odmianą chalcedonu - skrytokrystalicznej odmiany kwarcu. Okazy agatów wykazujących niepowtarzalne wzory występują powszechnie w skorupie ziemskiej. Również w Polsce znane są piękne okazy z Dolnego Śląska (Góry Kaczawskie) i  okolic Krakowa. W Europie znanym miejscem pozyskiwania agatów - już w średniowieczu - były okolice Idar- Oberstein  w Niemczech. Teraz, te najbardziej znane wydobywa się w południowej części Afryki, Indiach, Meksyku, Argentynie i przede wszystkim w południowej Brazylii.