Amazonit, Labradoryt, Sodalit

AMAZONIT to dość rzadka i niezwykle piękna odmiana skalenia (mikroklinu) charakteryzująca się niepowtarzalną zieloną barwą, często nakrapianą jasnymi lub białymi plamkami. Ciekawostką jest fakt, że źródło tego tak charakterystycznego zabarwienia przez wiele lat było tajemnicą, a próby ostatecznego rozwiązania tego problemu trwają do dziś. Podkreślić należy, że w wielu przypadkach wyjaśnienie barw wielu minerałów stanowi dość skomplikowany problem już nie tylko dla geologii, ale dla fizyki. Nasz amazonit pochodzi z Madagaskaru  cena: 92,25 zł/kg.

LABRADORYT to monomineralna skała zbudowana z labradoru, skalenia wykazującego zmienne barwy od niebieskiej poprzez granatową do złotej. Kolory zmieniają się w zależności od ustawienia kryształu względem źródła światła. Ten niezwykły kamień po raz pierwszy opisany został na półwyspie Labrador (Kanada) w XVIII wieku. Według eskimoskich legend migoczące barwy labradoru to zaklęta w kamieniu zorza polarna. Nasz labradoryt wydobywany jest na Madagaskarze   cena: 67,65 zł/kg.

SODALIT występuje tylko w nielicznych miejscach na świecie. Nasz pochodzi z Brazylii. Sodalit należy do grupy skaleniowców, minerałów z niedoborem krzemionki. W przyrodzie nigdy nie występuje w towarzystwie kwarcu. Kamienie te są jak ogień i woda. Dopiero fantazja jubilera może połączyć oba te minerały  cena: 61,50 zł/kg.