Ametyst, Awenturyn, Kwarc Blue

AMETYST to popularna, fioletowa odmiana kwarcu. Najwięcej ametystu wydobywa się w Ameryce Południowej. Nasze kamienie surowe pochodzą z Brazylii.
To jeden z najbardziej znanych kamieni w historii. Starożytni Grecy wierzyli, że picie wina z ametystowych naczyń nie dopuszcza do upojenia. Stąd wzięło się przekonanie, że kamień ten ma chronić właściciela przed alkoholizmem. Ametyst jest również wyjątkowo istotnym kamieniem ezoterycznym cena: 61,50 zł/kg.

AWENTURYN występuje w wielu miejscach świata. Nasz pochodzi z Brazylii. Zawdzięcza swą barwę drobnym wrostkom zielonego fuchsytu. W XVII- wiecznych Włoszech kamień ten był tak poszukiwany i popularny, że Wenecjanie z hut Murano próbowali wytworzyć syntetyczny awenturyn, mieszając szkło z opiłkami miedzi. Próby okazały sie bezskuteczne, ale opracowano w ten sposób technologię produkcji tak zwanego szkła awenturynowego: piasku pustyni i nocy Kairu   cena: 36,90 zł/kg.

KWARC NIEBIESKI to rzadsza odmiana kwarcu. Znana przede wszystkim z Brazylii. Zawdzięcza swą barwę niebieskim wrostkom mineralnym: sodalitu, turmalinu i dumortierytu, a także w niektórych przypadkach mikroskopijnym banieczkom (tzw. inkluzjom) gazu lub cieczy. Wrostki mogą niekiedy występować w sposób uporządkowany, tworząc wewnątrz kwarców niebieskich różnej grubości warstwy i prążki cena: 30,75 zł/kg.