Cytryn, Karneol, Jaspisy

CYTRYN powstaje w wyniku naturalnego (zwykle związanego z wulkanizmem) ogrzania ametystu lub kwarcu dymnego. Nasze jaskrawożółte cytryny pochodzą z Brazylii. Są to niewątpliwie podgrzane „ręką ludzką” ametysty. Pod względem procesu powstania nie różnią się od tych oryginalnych, które z reguły są żółtozielone lub niekiedy zbliżone barwą do kwarcu dymnego. Okazy stuprocentowo „prawdziwe” są bardzo cenne i osiągają na rynku kolekcjonerskim bardzo wysokie ceny  cena: 61,50 zł/kg.

KARNEOL to pierwszy w historii kamień, którego ludzie nauczyli się „poprawiać”. W starożytnych Indiach odkryto, że odpowiednie podgrzanie zmienia pierwotnie brązowy lub beżowy karneol w kamień krwistoczerwony. Tak zaczęła się długa historia „sztucznego doskonalenia kamieni”. I fałszerstw ! Nasze karneole pochodzą właśnie z Indii  cena: 49,20 zł/kg.

JASPIS  jest minerałem pospolitym. Występuje w bardzo licznych odmianach barwnych. Nasz czerwony jaspis wydobywany jest w Indiach. Jaspis to najstarszy i najwierniejszy „kamienny przyjaciel” człowieka. Nie służył jedynie do wyrobu ozdób i biżuterii, ale przede wszystkim jako materiał do produkcji narzędzi i broni, czyli rzeczy najważniejszych dla przetrwania ludzi w nieprzyjaznym środowisku  cena: 36,90 zł/kg.

JASPIS  ŻMIJOWY to skała zbudowana prawie w całości z chalcedonu, czyli mikrokrystalicznej odmiany kwarcu. Jaspis żmijowy pochodzi z Indii, gdzie od tysięcy lat znany jest jako ważny kamień w medycynie naturalnej. Jego charakterystyczny wygląd nie pozwala pomylić go z jakimkolwiek innym rodzajem jaspisu. Swoje specyficzne brązowe, plamiste zabarwienie zawdzięcza domieszkom tlenków i wodorotlenków żelaza  cena: 36,90 zł/kg.