Fluoryt, Fuchsyt, Serpentynit

FLUORYT to kamień wykazujący niezwykłą rozmaitość zabarwienia praktycznie we wszystkich kolorach tęczy. Pojedyncze kryształy mogą również strefowo objawiać różne barwy. Ta różnorodność – sporadyczna w przypadku innych kamieni, związana jest z obecnością niewielkich domieszek, np. strontu lub pierwiastków ziem rzadkich. Na zabarwienie mają również wpływ defekty sieci krystalicznych fluorytu. Mimo znacznego postępu nauki, nie wszystkie tajemnice zabarwienia tego minerału zostały do końca wyjaśnione. Nasz surowiec pochodzi z Chin cena: 49,20 zł/kg lub 61,50 zł/kg (wielkość: 5-6cm).

FUCHSYT to łyszczyk o intensywnie zielonej barwie i znamiennym jedwabistym połysku. Powstaje w warunkach metamorficznych, czyli w wyniku przemian  już istniejących skał w nową tzw. skałę przeobrażoną. Przemiana taka wywołana jest działaniem wysokich ciśnień i temperatur powstałych najczęściej w wyniku pogrążenia skał na znaczne, wielokilometrowe głębokości. Zjawiska takie mają miejsce w czasie formowania się wielkich łańcuchów górskich. Nasz fuchsyt wydobywany jest w Brazylii  cena: 55,35 zł/kg.

SERPENTYNIT to skała metamorficzna złożona z minerałów grupy serpentynu (chryzotylu, antygorytu i lizardytu). Wykazuje zielone zabarwienie w różnych odcieniach. Serpentynit z powodu podobieństwa do niezwykle cenionego i pożądanego w Chinach jadeitu, stał się biernym obiektem niezliczonych fałszerstw. To właśnie serpentynitowe rzeźby i biżuteria sprzedawana jest jako prawdziwie jadeitowa. By odkryć prawdę wystarczy tylko sprawdzić twardość. Serpentynit jest dość miękki i daje się łatwo, w przeciwieństwie do jadeitu, zarysować nożem. Nasz surowiec pochodzi z Peru  cena: 36,90 zł/kg