Kalcyt Orange, Fire, Aragonit

KALCYT ORANGE to złocistożółta odmiana tego minerału. Występuje w Meksyku. Stanowi barwny wyjątek wśród monotonnie szarych lub białych pospolitych kalcytów, które są szeroko rozpowszechnione w skorupie ziemskiej. Wydawałoby się, że są nieciekawym i niegodnym uwagi kamieniem po którym stąpamy. Nic bardziej mylnego. Kalcyt tworzy bowiem marmury i wapienie, czyli materiał, z którego człowiek stworzył największe dzieła architektury i sztuki  cena: 49,20 zł/kg.

KALCYT FIRE to minerał o wyraziście pomarańczowym zabarwieniu, dlatego w jego nazwie pojawia się ogień. Kalcyt to obok skaleni i kwarcu najczęściej spotykany minerał na powierzchni naszej planety. Tworzy na przykład wielkie kompleksy skalne wapieni i marmurów.  Buduje skorupy wielu skamieniałości, między innymi muszle amonitów żyjących w morzach przed milionami lat. Ten szeroko reprezentowany na Ziemi kalcyt jest z reguły biały lub szary. Tym ciekawsza i cenna jest jego piękna barwna odmiana FIRE wydobywana w Brazylii (Caldeirao do Almeida)  cena: 36,90 zł/kg.

ARAGONIT to bliski „kuzyn” kalcytu. Oba minerały mają taki sam skład chemiczny.  Aragonit występuje w przyrodzie jednak dość rzadko, np. w pobliżu gorących źródeł lub w niskotemperaturowych żyłach skalnych. Powstaje również jako składnik szkieletu wielu organizmów. Należy podkreślić, że aragonit ma tendencję do przeobrażania się w kalcyt, co znacząco zmniejsza jego i tak niewielką ilość w skorupie Ziemi. Tym cenniejsze wydają się te istniejące i dostępne zasoby tego minerału. Nasz aragonit pochodzi z Peru  cena: 30,75 zł/kg.