Kryształ G. Kwarc Różowy, Dymny

KRYSZTAŁ GÓRSKI jest wysoko przezźroczysty, z pozoru przypomina szkło. Wykazuje jednak lekko brązową mgiełkę, której przyczyną jest fakt występowania wewnątrz kryształu mikroskopijnych wrostków z grupy tlenków i wodorotlenków żelaza, a także inkluzji (banieczek) gazów i cieczy. Skład tych wtrąceń jest charakterystyczny dla kryształów z różnych złóż na świecie. Jest ich swoistą wizytówką, dzięki której mineralodzy bez problemu mogą odróżnić kryształy z różnych lokalizacji na świecie. Kryształ górski, ze względu na podobieństwo, był kiedyś zwany „lodem bogów”, któremu przypisywano szczególne właściwości lecznicze, magiczne i ezoteryczne. W naszej ofercie mamy surowiec z Brazylii cena: 36,90 zł/kg  i z Madagaskaru cena: 43,05 zł/kg. 

KWARC RÓŻOWY występuje w żyłach kwarcowych lub pegmatytowych. Dysponujemy surowcem z Brazylii i Madagaskaru – krajów dostarczających największe ilości tych kamieni na światowy rynek. Kwarc różowy w dawnych wiekach służył do wyrobu pieczęci, produktu kiedyś bardzo ważnego. Był on świadectwem wiarygodności, swoistym PINem w tamtych, zamierzchłych czasach cena: 36,90 zł/kg.

KWARC DYMNY to brunatna lub szara odmiana kwarcu o różnej intensywności zabarwienia. Kwarc dymny może być bardzo jasny, jak również bardzo ciemny – prawie jak morion. Nasz surowiec pochodzi z Brazylii. Ciekawostką jest fakt wykorzystywania w średniowiecznych Chinach wyjątkowo czystych kwarców dymnych do wyrobu pierwszych na świecie okularów słonecznych cena: 49,20 zł/kg.