Obsydian: Black, Śnieżny, Mahony

OBSYDIAN CZARNY to bezpostaciowa (niekrystaliczna) krzemionka tworząca się podczas wylewów wulkanicznych. Podczas kruszenia kamień ten pęka tworząc – co charakterystyczne – niezwykłe krawędzie. Ostrzejsze niż najtwardsza stal. W prekolumbijskiej Ameryce wyrabiano z obsydianu zarówno broń (noże, groty strzał itp.) jak i narzędzia chirurgiczne, którymi wykonywano często udane – co wykazały badania archeologiczne – trepanacje czaszki ! Nasz obsydian wydobywany jest w Meksyku. Cena: 49,20 zł/kg.

OBSYDIAN ŚNIEŻNY jest szkliwem wulkanicznym. Wyjątkowym bo zawiera liczne jasne krystality przypominające płatki śniegu. Występuje w stanie Utah (USA). Różne rodzaje obsydianu znajdowane są często w wykopaliskach archeologicznych na całym świecie. Obsydian był bowiem jednym z najstarszych w historii materiałów służącym człowiekowi (już w paleolicie) do produkcji narzędzi, amuletów, broni czy wreszcie ozdób. Obecnie – również – obsydian śnieżny służy do wyrobu artystycznej biżuterii.  Cena: 61,50 zł/kg.

OBSYDIAN MAHONY czyli mahoniowy pochodzi z Meksyku. Jest naturalnym szkliwem wulkanicznym powstałym w wyniku szybkiego stygnięcia lawy. Takie natychmiastowe oziębienie następuje, gdy płynna lawa wypływa bezpośrednio na powierzchnię Ziemi. Niekiedy wewnątrz obsydianu obserwujemy liczne banieczki pogazowe, które tworzą się podobnie do pęcherzyków w otwieranej butelce z wodą sodową. Brązowe zabarwienie obsydianu mahoniowego wywołane jest obecnością mikroskopijnych drobin hematytu. Cena: 43,05 zł/kg.