Obsydian: Black, Śnieżny, Mahony

OBSYDIAN CZARNY to bezpostaciowa (niekrystaliczna) krzemionka tworząca się podczas wylewów wulkanicznych. Podczas kruszenia kamień ten pęka, tworząc niezwykłe krawędzie, ostrzejsze niż najtwardsza stal. W prekolumbijskiej Ameryce wyrabiano z obsydianu zarówno broń (noże, groty strzał itp.), jak i narzędzia chirurgiczne, którymi wykonywano często udane, co wykazały badania archeologiczne, trepanacje czaszki.  Nasz obsydian wydobywany jest w Meksyku  cena: 49,20 zł/kg.

OBSYDIAN ŚNIEŻNY jest wyjątkowym szkliwem wulkanicznym zawierającym liczne jasne krystality przypominające płatki śniegu. Występuje w stanie Utah (USA). Różne rodzaje obsydianu znajdowane są często w wykopaliskach archeologicznych na całym świecie. Obsydian był bowiem jednym z najstarszych w historii materiałów służącym człowiekowi (już w paleolicie) do produkcji narzędzi, amuletów, broni czy wreszcie ozdób  cena: 61,50 zł/kg.

OBSYDIAN MAHONY czyli mahoniowy pochodzi z Meksyku. Jest naturalnym szkliwem wulkanicznym powstałym w wyniku szybkiego stygnięcia lawy. Takie natychmiastowe oziębienie następuje, gdy płynna lawa wypływa bezpośrednio na powierzchnię Ziemi. Niekiedy wewnątrz obsydianu obserwujemy liczne banieczki pogazowe, które tworzą się tak jak pęcherzyki w otwieranej butelce z wodą mineralną. Brązowe zabarwienie obsydianu mahoniowego wywołane jest obecnością mikroskopijnych drobin hematytu  cena: 43,05 zł/kg.