Opal, Agaty, Heliotrop

OPAL jest amorficzną odmianą krzemionki. Zawiera wodę. Jest mineraloidem – ale szczególnym. W typowych mineraloidach, jak na przykład obsydianach, atomy zajmują zupełnie przypadkowe miejsca. Inaczej jest w wypadku opalu - Niektóre opale wykazują pewne uporządkowanie. Mogą więc być stanem pośrednim między zupełnym „bałaganem” a doskonałym porządkiem ciała krystalicznego. Stąd się biorą wyjątkowe cechy opali stanowiące o ich tak wielkiej atrakcyjności. Nasze opale pochodzą z Madagaskaru  cena: 61,50 zł/kg.

AGAT MSZYSTY to kamień bardzo wyjątkowy i piękny. Większość agatów wykazuje mniej lub bardziej widoczne warstwowanie lub prążki. Inaczej jest w wypadku znacznie rzadziej znajdowanych agatów mszystych. Te zawierają w sobie czarne lub zielone dendrytyczne wrostki, podobne do zatopionych mchów, porostów czy paproci. Obserwacje geologiczne prowadzone już na początku XIX wieku pozwoliły stwierdzić, że agaty tworzyły się w pustkach skał wulkanicznych. Na ich ściankach osadzała się, nanoszona przez migrujące wody krzemionka budująca agat. Podobnie jak tzw. „kamień” w rurach, którymi płynie zbyt „twarda” woda. Nasze agaty mszyste wydobywane są w Indiach  cena: 36,90 zł/kg.

HELIOTROP to piękna ciemnozielona odmiana chalcedonu z brązowymi lub czerwonymi plamkami przypominającymi krople krwi. Przypisywano mu liczne właściwości magiczne. Na przykład starożytni wierzyli, że kamień ten może czynić właściciela niewidzialnym. Nasz heliotrop pochodzi z Indii  cena: 61,50 zł/kg.