Selenit, Magnezyt, Apatyt

SELENIT to odmiana gipsu. Jego nazwa związana jest z faktem wykorzystania w dawnych czasach cienkich płyt selenitu do wyrobu szyb okiennych. Miały one charakteryzować się podobną do ksieżycowej poświatą. Księżyc po gerecku to "selene". Z uwagi na swoją nazwę selenit często mylony jest z kamieniem ksieżycowym. Ciekawostką również jest fakt, że pojedyncze monokryształy selenitu mogą osiągać długość nawet do piętnastu metrów. Takie kryształy znajdują się w „Kaplicy Sykstyńskiej Minerałów” w Jaskini Naica w Meksyku. Nasze selenity pochodzą z Maroka. Nie są oczywiście tak duże. Mają zwykle do 6 cm długości. Można je bardzo łatwo dzielić wzdłuż płaszczyzn doskonałej łupliwości zgodnej z wydłużeniem kryształów  cena: 49,20 zł/kg.

MAGNEZYT to skała zbudowana prawie wyłącznie z minerału o tej samej nazwie. Minerał ten to węglan magnezu. Skała magnezytowa ma z reguły bardzo ciekawą genezę. Stanowi bowiem efekt metasomatozy, czyli przemiany wapieni lub dolomitów pod wpływem roztworów zawierających jony magnezu. Takie roztwory mogą przemieszczać się w skałach na wielkie odległości wzdłuż uskoków lub szczelin  cena: 55,35 zł/kg.

APATYT tworzy kryształy bezbarwne i kolorowe. W naszych zasobach posiadamy surowiec z Madagaskaru odznaczający się głębokim niebieskim zabarwieniem. Apatyt, mimo że piękny nieczęsto jest szlifowany i wykorzystywany w jubilerstwie. Dlaczego ? Otóż droga biżuteria wymaga kamieni nie tylko efektownych, ale i twardych, by były trwałe i niezniszczalne (przynajmniej w skali ludzkiego życia). Apatyt ma według skali Mohsa wzorcową twardość 5, co oznacza, że można go zarysować np. stalowym ostrzem. Jest on zatem zbyt miękki by być cenionym, jak na przykład kolorowe beryle lub inne pierwszoligowe kamienie  cena: 73,80 zł/kg.