Turmalin, Szungit, Hematyt

TURMALIN  CZARNY  (SCHORL) to najczęściej spotykany w przyrodzie minerał z grupy turmalinów. Tworzy okazy słupkowe lub igiełkowe. Występuje tak często, że ma niekiedy skałotwórcze znaczenie. Wykazuje bardzo charakterystyczne pionowe wyżłobienia zgodne z wydłużeniem kryształów. Cecha ta, szczęśliwa dla laików lub nowicjuszy, odróżnia turmaliny od innych czarnych i podłużnych minerałów (piroksenów i amfiboli) powszechnie występujących w skałach krystalicznych. Nasz surowiec pochodzi z Brazylii  cena: 104,55 zł/kg.

SZUNGIT to odmiana węgla o wysokiej zawartości tego pierwiastka (96 – 99%). Jest mineraloidem po raz pierwszy opisanym w Karelii (Rosja) w pobliżu miejscowości Shunga. Stąd jego nazwa. Jest stosowany w medycynie naturalnej. Pierwsze uzdrowiska wykorzystujące właściwości szungitu zakładał sam car Piotr Wielki na początku XVIII wieku. Nowoczesne badania szungitu potwierdziły jego antybakteryjne właściwości. Nasz surowiec pochodzi z klasycznej lokalizacji w Rosji  cena: 73,80 zł/kg.

HEMATYT to prosty tlenek żelaza o wzorze Fe2O3. Rysując chropowatą, twardą powierzchnię, zostawia krwawą rysę, stąd jego druga nazwa KRWAWNIK.  Właśnie ta cecha pozwoliła mu stać się najstarszym barwnikiem używanym już przez człowieka jaskiniowego. Roztarty na proszek hematyt znajdowany jest w najstarszych dziełach sztuki sprzed tysięcy lat.  Nasz surowy hematyt pochodzi z Brazylii  cena: 36,90 zł/kg.