Turmalin, Szungit, Hematyt

 TURMALIN  CZARNY  (SCHORL) to najczęściej spotykany w przyrodzie minerał z grupy turmalinów. Tworzy okazy słupkowe lub igiełkowe. Występuje tak często, że ma niekiedy skałotwórcze znaczenie. Wykazuje bardzo charakterystyczne pionowe wyżłobienia zgodne z wydłużeniem kryształów. Cecha ta – szczęśliwa dla laików lub nowicjuszy – odróżnia turmaliny od innych czarnych i podłużnych minerałów (piroksenów i amfiboli) powszechnie występujących w skałach krystalicznych. Nasz surowiec pochodzi z Brazylii. Cena: 104,55 zł/kg.

SZUNGIT to odmiana węgla o wysokiej zawartości tego pierwiastka (96 – 99%). Jest mineraloidem po raz pierwszy opisanym w Karelii (Rosja) w pobliżu miejscowości Shunga. Stąd jego nazwa. Jet stosowany w medycynie naturalnej. Pierwsze uzdrowiska wykorzystujące właściwości szungitu zakładał sam car Piotr Wielki na początku XVIII wieku. Nowoczesne badania szungitu potwierdziły jego antybakteryjne właściwości. Nasz surowiec pochodzi z klasycznej lokalizacji w Rosji. Cena: 73,80 zł/kg.

HEMATYT to prosty tlenek żelaza o wzorze Fe2O3znany także jako KRWAWNIK, ponieważ rysując chropowatą, twardą powierzchnię zostawia krwawą rysę. Właśnie ta cecha pozwoliła mu stać się najstarszym barwnikiem używanym już przez człowieka jaskiniowego. Roztarty na proszek hematyt znajdowany jest w najstarszych dziełach sztuki sprzed tysięcy lat !!!  Nasz surowy hematyt pochodzi z Brazylii. Cena: 36,90 zł/kg.