Cytryn

Nasze okazy cytrynu pochodzą z Brazylii. Cena szczotek cytrynu wynosi 92,25 zł/kg. Wielkość szczotek waha się od ok. 200 g. do ok. 2 kg – w efekcie koszt okazów waha się od ok. 18,00 zł do 200 zł za sztukę.

Cytryn jest efektem podgrzania ametystu, np. w wyniku procesów wulkanicznych. Syntetyczne wytwarzanie cytrynów nigdy nie stanowiło dla ludzi tajemnicy. Dawniej „produkcja” cytrynów  polegała na zakopywaniu szczotek ametystu w gorącym piasku. Obecna technologia jest znacznie szybsza. Teraz wykorzystuje się zwykłe paleniska lub piece. Niestety, tak powstałe szczotki tracą często spoistość i „trzeszczą”, a nawet mogą się po prostu rozsypać. Jest to skutek działania wewnętrznych naprężeń wywołanych zmianami objętości kryształów podczas zbyt szybkiego ogrzewania i oziębiania.

Syntetyczne cytryny charakteryzują się bardzo żywymi żółtymi barwami przechodzącymi często do ciemnego brązu. Prawdziwe cytryny nie są tak krzykliwie zabarwione. Wykazują zwykle dość powściągliwe odcienie żółto trawiaste lub zielone (fotografia). Mogą czasami nawet przypominać kwarce dymne.