Cytryn

Nasze okazy cytrynu pochodzą z Brazylii. Cena szczotek cytrynu wynosi 92,25 zł/kg. Wielkość szczotek waha się od ok. 200 g. do ok. 2 kg – w efekcie koszt okazów waha się od ok. 18,00 zł do 200 zł za sztukę.

Cytryn jest efektem podgrzania ametystu - np. w wyniku procesów wulkanicznych. Oczywiście syntetyczne wytwarzanie cytrynów nigdy nie stawiło dla ludzi tajemnicy. „Produkcja” cytrynów – dawniej – polegała na zakopywaniu szczotek ametystu w gorącym piasku. Obecna technologia jest znacznie szybsza. Teraz wykorzystuje się zwykłe paleniska lub piece. Niestety, tak powstałe szczotki tracą często spoistość i „trzeszczą”, a nawet mogą się – po prostu – rozsypywać. Jest to skutek działania wewnętrznych naprężeń wywołanych zmianami objętości kryształów podczas zbyt szybkiego ogrzewania i oziębiania.

Syntetyczne cytryny charakteryzują się bardzo żywymi żółtymi barwami przechodzącymi często do ciemnego brązu. Prawdziwe cytryny nie są tak „krzykliwie” zabarwione. Wykazują zwykle dość „powściągliwe” odcienie żółto- trawiaste lub zielone (fotografia). Mogą niekiedy nawet przypominać kwarce dymne.