Piryt

Piryt występuje w wielu miejscach na świecie. Nasz pochodzi z Peru. Tworzy wspaniałe skupienia. Cena: 147,60 zł/kg. Przy wadze okazów od ok. 0,2 kg do ok. 3,0 kg - cena okazów wynosi: ok. 30,00 zł  -  ok. 450,00 zł.

W stałej sprzedaży mamy tzw. PIRYT CHISPA, czyli piryt „Iskierka”, którego kawałki skrzą się niezliczonymi drobnymi złotymi błyskami. Cena pirytu chispa: 61,50 zł/kg. W kilogramie znajduje się zwykle od 7 do 10 okazów, których cena jednostkowa waha się od ok 6,00 zł do 9,00 zł za sztukę. Podkreślić należy, że piryt chispa da się bez trudu kruszyć na drobniejsze fragmenty.

Piryt peruwiański znajdowany jest w wielu kopalniach założonych jeszcze przez hiszpańskich konkwistadorów. Wydobywano tam przede wszystkim srebro. Mówi się, że uzyskano go tam tyle, że można by wybudować srebrny most łączący Andy z Hiszpanią.

Piryt określany jest również mianem „złota głupców”. Jego barwa zmyliła bowiem niejednego górnika, poszukiwacza skarbów czy wreszcie zwykłego zbieracza minerałów. A wystarczy tylko sprawdzić rysę jaką zostawia na chropowatej powierzchni.

Piryt to siarczek żelaza bardzo popularny w skorupie ziemskiej. Rzadko pojawia się w postaci pięknych, godnych zainteresowania okazach. Te najpiękniejsze pochodzą z Hiszpanii (Muro de Aguas, La Rioja), których kostki osiągają kilka, a nawet kilkanaście centymetrów. Znane na rynku kolekcjonerskim (i nie tak drogie jak hiszpańskie) pochodzą z Chin i Peru.